Ne nadarmo se říká: "Ve zdravém těle zdravý duch." A to platí pro každého bez výjimky. Právě proto, že se v životě setkáváme s různými překážkami – ať už ze strany společnosti, církve, medicíny nebo dokonce i vlastní komunity – je o to důležitější starat se o své zdraví.
Podle Journal of Women’s Health vnímání preventivních mamografií u žen homosexuální a bisexuální orientace vede k zanedbávání preventivní péče. Podobně jsou na tom i preventivní prohlídky u gynekologa – zejména screening karcinomu děložního čípku. Ať už je důvodem mylná představa, že sex bez penetrace nevede k přenosu HPV, nedůvěra vůči lékaři, nebo trauma ze sexuálního zneužití v minulosti - rakovina zkrátka na ideální podmínky nečeká. Na stěry z děložního čípku se chodí od 15. roku života nebo od počátku sexuální aktivity, na mamografii od 50 let. Podobně po 50. roce života přichází čas na vyšetření prostaty jako součást screeningu karcinomu prostaty.
A jak jsme na tom u nás? Studie Být LGBTQ+ v Česku 2022 a výzkum Národního ústavu duševního zdraví ukazují, že sexuální menšiny v Česku mají výrazně horší duševní zdraví než většinová populace. Problémem bývá i nedostatečně přístupná a citlivá zdravotní péče – mnoho LGBTQ+ lidí se vyhýbá lékařským vyšetřením kvůli obavám z diskriminace nebo nepochopení.
Studie publikovaná v BMC Psychiatry (2023) upozorňuje, že i v České republice existuje strukturální stigmatizace, která výrazně ovlivňuje zdraví queer lidí. A nejen to – podle přehledu výzkumů od Williams et al. (2021) diskriminace, stres z očekávání odmítnutí i vnitřní homofobie přímo přispívají k vyššímu výskytu depresí, úzkostí, sebepoškozování a dalších zdravotních problémů u LGBTQ+ lidí (Cornell University: What We Know – Discrimination & LGBT Health). K tomu přidejme, že české výzkumy ukazují také na nedostatečnou informovanost lékařů o specifických potřebách gay a lesbických pacientů. Třeba očkování proti HPV u mladých gay mužů je stále málo propagováno – přestože právě u nich je riziko přenosu infekce velmi vysoké.
A co ty? Cvičíš? Při fyzické aktivitě se v mozku vyplavují endorfiny – látky, které nejenže navozují pocity radosti, ale také tlumí bolest a působí jako přírodní antidepresiva. Sport je navíc skvělý pomocník v boji proti stresu a úzkosti, zlepšuje spánek, zvyšuje sebevědomí a prospívá srdci i mozku. Chodíš pravidelně na preventivní prohlídky – na gynekologii nebo urologii? Dbáš na kvalitní spánek a spánkovou hygienu? Pečuješ o svůj střevní mikrobiom? Stále více výzkumů ukazuje, že mikrobiom ovlivňuje nejen trávení, ale i imunitu a psychiku – a jeho složení souvisí i s naší náladou a stresem.
A možná ta nejzásadnější otázka – věříš? Spiritualita může být silným ochranným faktorem pro naši psychiku, poskytuje pocit smyslu, naděje a vnitřního klidu. Ale o tom si povíme víc příště.
Marie Robenková, studentka medicíny